انتقاد نماینده مجلس:دولت هیچ مدلی برای جایگزینی حذف ارز ترجیحی ارائه نکرده / افزایش درآمد مالیاتی در شرایط رکود دست در جیب مردم کردن است.


مهرداد گودرزوندچگینی نماینده رودبار در مجلس در جلسه علنی امروز (یکشنبه 19 دی ) قوه مقننه و  در مخالفت با کلیات لایحه بودجه 1401، گفت: برخی نکات مهم در لایحه بودجه مشکلات عدیده ای را برای مردم به وجود خواهد آورد، یکی از نکات برجسته موضوع ارز 4200 تومانی است. در حال حاضر این یارانه که روی ارز 4200 تومانی اعمال می شود، به درستی به دست مردم نمی رسد، اما تجربه نشان داده هر گاه ارز دو نرخی را به تک نرخی تبدیل کرده ایم، شوک بزرگی به بازار وارد و چندصد درصد تورم به اقتصاد کشور تحمیل شده است.

دولت مدلی برای جایگزینی حذف ارز ترجیحی ارائه نکرده است

وی با بیان اینکه راه جایگزین برای حذف ارز ترجیحی به هیچ عنوان در لایحه بودجه 1401 شفاف و مشخص نیست، اضافه کرد: آنچه که مسئولان دولتی عنوان می کنند این است که پرداخت نقدی قرار است جای ارز 4200 تومانی را بگیرد، اما باید در نظر داشت که این پرداخت های نقدی همواره کشور را با تورم های جدی مواجه کرده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: دولت حتی پس از اینکه لایحه ای دوفوریتی برای حذف ارز 4200 تومانی ارائه داد، هیچ مدل جایگزینی برای این مهم نداشت و این مسئله قطعاً اقتصاد کشور را با مشکل جدی مواجه خواهد کرد.

وی یکی دیگر از ایرادات لایحه بودجه را کم کردن ردیف ها برشمرد و ادامه داد: کم کردن ردیف ها موجب افزایش لابی گری و ایجاد رانت خواهد شد، همچنین یکی دیگر از مشکلاتی که کم کردن ردیف ها ایجاد خواهد کرد، عدم پاسخگویی دستگاه ها به نمایندگان مجلس است.

گودرزوند چگینی اخذ مالیات را نیز یکی دیگر از مسائلی دانست که می تواند منجر به ایجاد معضل برای مردم شود و در این خصوص بیان کرد: در شرایط رکود اقتصادی افزایش درآمد مالیاتی دولت، جیب مردم را خالی کردن است و این مسئله مردم را تحت فشار قرار خواهد داد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس میانگین افزایش حقوق 10 درصدی را نیز یکی دیگر از ایرادات لایحه بودجه برشمرد و تصریح کرد: در برنامه توسعه تاکید شده افزایش حقوق باید متناسب با تورم موجود در جامعه ارتقا پیدا کند.

نماینده مردم رودبار در مجلس افزایش سنوات خدمت از 30 سال به 32 را نیز یکی دیگر از مشکلات لایحه بودجه برشمرد و گفت: این موضوع نیز باید در برنامه توسعه دیده شود نه در لایحه یکسال بودجه.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی اختصاص اعتبارات صندوق پیشرفت و توسعه را بدون ضابطه خواند و گفت: نمی دانیم با این لایحه بودجه باید برای این موضوع از چه کسی یا دستگاهی سوال بپرسیم.

وی جسارت دولت در حذف ارز ترجیحی را قابل تحسین برشمرد و در عین حال گفت: این موضوع نباید منجر به فشار به اقشار ضعیف شود، یقیناً پرداخت های مالی منجر به فشار به اقشار ضعیف جامعه خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی ، کانون جدل بهارستان و پاستور مجلسی ها ، لایحه بودجه آشفته و پر ریسک دولت را می پذیرند؟

مجلسی ها ، لایحه بودجه آشفته و پر ریسک دولت را می پذیرند؟

هشدار ارزی همتی به دولت رییسی/ چرا دولت دوازدهم ارز ترجیحی را حذف نکرد؟

شرط مجلس برای تصویب ارز تک نرخی و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

21217


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.