اولین جلسه دوره جدید پارلمان عراق آغاز شد اولین جلسه دوره جدید پارلمان عصر امروز (یکشنبه) با تأخیر چند ساعته آغاز شده است. اولین جلسه پارلمان جدید عراق قرار بود راس ساعت یازده صبح امروز با حضور قانونگذاران عراقی و به منظور تعیین رئیس جدید و معاونان اول و دوم وی برگزار ‌شود.

جلسه پارلمان جدید عراق که پیش از این از ساعت یازده به ساعت ۱۵ موکول شده بود، یک ساعت دیگر به تعویق افتاد که با این حساب، اولین جلسه پارلمان جدید راس ساعت ۱۶ به وقت محلی آغاز شده است.

برای این دور از ریاست پارلمان عراق، رقابت تنگاتنگ میان «محمد الحلبوسی» رئیس سابق پارلمان و «محمود المشهدانی» رئیس اسبق پارلمان است و طبق عرف سیاسی عراق که از اولین انتخابات در سال ۲۰۰۵ ادامه داشته، سمت ریاست پارلمان به گروه‌های اهل سنت، پست ریاست جمهوری به کردها و سمت نخست وزیری به شیعیان اختصاص دارد.

دستیابی به منصب ریاست پارلمان مستلزم جمع آوری ۱۶۵ رای از ۳۲۹ نماینده است. در اولین اقدام پس از انتخاب رئیس پارلمان، باب نامزدی ریاست‌جمهوری به دستور رئیس پارلمان باز خواهد شد و نامزد ریاست‌جمهوری برای دستیابی به این پست نیازمند رأی دوسوم اعضای پارلمان(دست کم ۲۱۰ نفر) است.

رئیس‌جمهور جدید هم نامزد پیشنهادی فراکسیون اکثریت را مامور تشکیل کابینه ظرف ۱۵ روز خواهد کرد.

311311


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.