رهبر انقلاب: عامل نجات کشور در بزنگاه‌های مختلف،غیرت دینی ملت بود


این سخنان همزمان از شبکه اول و خبر سیما و رادیو ایران و نیز صفحات مجازی رهبر انقلاب پخش می‌شود.

رهبر انقلاب: هرجا کاری بر زمین مانده پای فساد، اشرافی‌گری و نگاه‌های غیرانقلابی در میان بوده است

گزیده بیانات رهبر انقلاب بدین شرح است:

محاسبه غلط آمریکا در دستگاه محاسباتیشان ادامه دارد. الان هم همین جور است. الان هم درباره مسائل گوناگون یک محاسبه‌ای میکنند. نمونه‌اش همین مسئله تازه باقیمانده شهادت شهید عزیزمان شهید سلیمانی است. چی فکر میکردند چی شد. آنها فکر میکردند با از بین بردن شهید سلیمانی نهضت و حرکت عظیمی که او نماینده‌اش بود نمودارش بود و نمادش بود این خاموش خواهد شد. میبینید که بیشتر شده است. امسال در سالگرد دوم شهادت شهید سلیمانی این حرکت عظیم، این کار کی بود دست کی بود این را کی میتواند ادعا کند که این کار را من کردم ما کردیم جز کار قدرت الهی و دست قدرت الهی نبود در ایران و در کشورهای غیر از خارج از ایران.


* عزیزان من، کسانی که این سخن را از این بنده حقیر می شنوید! غیرت دینی را حفظ کنید؛ غیرت دینی را حفظ کنید. عامل نجات کشور در بزنگاه‌های مختلف، غیرت دینی ملت ایران بوده است. غیرت دینی است که تهدیدها را به فرصت تبدیل میکند. یک نمونه‌اش جنگ تحمیلی؛ دفاع هشت‌ساله یک تهدید بزرگ بود، غیرت دینی مردم، غیرت دینی جوانها، غیرت دینی پدران و مادران و همسران موجب شد که جوانهای ما بروند در این جبهه و در این جنگِ درواقع بین‌المللی ــ که آمریکای آن روز، شوروی آن روز، ناتوی آن روز، ارتجاع منطقه در آن روز، همه با هم همدست شده بودند که ایران را شکست بدهند و امام را به زانو دربیاورند و نهضت را نابود بکنند ــ توانست پیروز بشود و همه‌ی اینها را شکست داد. این منشائش غیرت دینی بود.

* شهادت همین شهید عزیزمان، شهید سلیمانی واقعاً یک حادثه تاریخی عجیب شد.هیچ‌کس فکر نمی‌کرد، دوستان هم فکر نمیکردند که اینجور این حادثه عظمت پیدا کند و خدای متعال برکت به این حادثه بدهد که بتواند هویت دینی وانقلابی مردم را جلو چشم همه قرار بدهد و همه ببینند. که به معنای واقعی کلمه زیر تابوت شهید سلیمانی ملت ایران هویت و وحدت خودش را نشان داد. خب در تهران تشییع، در کرمان تشییع و شهرهای مختلف تشییع. در عراق آن تشییع عظیم اگر چنانچه بنا بر این بود که این پیکر شهید مقدس را به سوریه و لبنان ببرند آنجا همین حادثه به وجود می‌آمد. اگر پاکستان هم میبردند همین‌جور آنجا هم این حادثه به وجود می‌آمد. یعنی این حرکت عظیم ملت مسلمان را این نشان داد این حادثه، حادثه عظیمی بود یعنی شهادت یک شخصیت بزرگی مثل شهید سلیمانی از نظر دشمن و از نظر همه یک تهدید محسوب میشد اما این تهدید را غیرت ملت، ملت مسلمان، ملت ایران تبدیل کرد به فرصت. یک فرصتی شد.

* حادثه ۱۹دی ماه در قم و همچنان دنباله‌های آن حادثه، نشان‌دهنده عمق اعتقاد دینی مردم است. ربط این حادثه به یک مرجع دینی، به مرجع تقلید، این حادثه را به وجود آورد؛ یعنی اگر محور این حادثه شخص امام راحل (رضوان‌الله علیه) به عنوان یک مرجع، به عنوان یک رهبر روحانی و عالم مبارز نمی‌بود، از قبیل این حادثه چیزی پیش نمی‌آمد؛ هیچ شخص دیگری، هیچ جریان دیگری نمیتوانست کاری کند و وضعی داشته باشد که یک ملت را، یک شهر را، بعد یک شهر دیگر را، بعد همین‌طور شهرهای متعدد دیگر را و در نهایت یک ملت را این‌جور به حرکت وادار کند. شما میدانید در رژیم طاغوت صدها نفر از بزرگان و شخصیت‌های جریانهای مختلف سیاسی که اهل مبارزه هم بودند، بعضیشان یا اکثرشان ــ از چپ، راست، مارکسیست و دیگران ــ مورد تهدید قرار گرفتند، زندان افتادند، شکنجه شدند، اعدام شدند و مورد اهانت قرار گرفتند، [لکن] آب از آب تکان نخورد؛ یعنی هیچ تأثیری در محیط اجتماعی مردم نتوانست بگذارد. امّا برای امام بزرگوار چهار خط در روزنامه نوشتند، این حادثه عظیم در قم پیش آمد. این به معنای این است که این حادثه با مرجع تقلید، با عالم روحانی، با دین، با مسائل دینی ارتباط دارد.

* میبیند انسان تبلیغ میشود و تلاش فرهنگی وسیعی در واقع انجام میگیرد برای این که حوادثی که ناشی از غیرت دینی است،‌ اینها را متهم کنند به بی منطقی، خشونتهای بی منطق. من میخواهم عرض بکنم که نه، این جور نیست قضیه. غیرت دینی در آنجایی که خودش را نشان میدهد و تأثیرگذار است،‌ همراه با عقلانیت هست و غیرت دینی اساساً ناشی از بصیرت است که بصیرت یک شعبه‌ای از عقلانیت است و نشان دهنده‌ی عمق دین‌داری است و در اغلب موارد این غیرت دینی وقتی شما نگاه میکنید، میبینید که با آن عقلانیت همراه است. شخصیتهایی که بیشترین غیرت دینی را دارند، اینها غالباً دارای عقلانیت بالا هستند. نمونه‌اش شخص امام بزرگوار. اوج غیرت دینی بود،‌ واقعا هیچ کس را ما ندیدیم و نشناختیم که از لحاظ نسبت به دین و فرهنگ دین و زندگی دینی و سبک زندگی دینی و احکام دینی مثل امام بزرگوار باشد در عین حال در اوج عقلانیت بود. خردمند، عاقل، دانشمند و من خوب است در این مناسبت یاد کنم از فقیه و فیلسوف معاصرمان مرحوم آیت‌الله مصباح یزدی که ایشان هم همین‌جور بودند. ایشان هم انصافا شاگرد شایسته امام بود و ایشان هم در غیرت دینی در اوج بود هم در عقلانیت یک فیلسوف به معنای واقعی کلمه بود. قیام ۱۹ دی یک ترکیب درخشانی است از غیرت و عقلانیت.

این خبر در حال بروزرسانی است…


بیشتر بخوانید:

سخنرانی تلویزیونی رهبر انقلاب در سالروز قیام ۱۹ دی مردم قم

23231


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.