مسئولین ما آماده به روز کردن داده‌های جیمز وب!با این اوصاف مردمی که دل خوشی از جمع کردن و رفتن نداشتند دو راه بیشتر نداشتند؛ 1- جمع کنند و بروند 2- آبروی آن دانشمند را ببرند .

در همین راستا مردم از آن عالم استخوانی خواستند ادعای خود را در ملا عام به بوته آزمایش بگذارد و اگر موفق نشد زبانش را از حلقومش دربیاورند. دانشمند فوق‌الذکر هم با کمال میل پیشنهادشان را پذیرفت و بر همین اساس قرار شد در روزی که بعدها بنام: “روز خجالت” نامگذاری گردید این آزمایش در میدان اصلی شهر انجام شود. روز موعود فرارسید و دانشمند بزرگ با وسیله‌ای کوچک اما خفن از راه رسید و پا به میدان گذاشت. او بعد از کلی نشانه‌گیری با شلیکی کارساز ستاره‌ای را مورد هدف قرار داد و کارش را ساخت. سپس با قیافه‌ای پیروزمندانه و با خوشحالی هر چه تمام رو به مردم شهر کرد و گفت: بفرمایید…زدمش!

اما مردم شهر که در شکل و شمایل ستاره مورد نظر تغییری حس نکرده بودند تصمیم گرفتند در شکل و شمایل آن دانشمند تغییراتی ایجاد کنند و از همین رو، بی برو و برگرد و طبق قرار قبلی زبان دانشمند را از کامش بیرون کشیدند و به کله پاچه‌ای محل فروختند. آنها بعد از این مانع‌زدایی علمی همچون  فاتحان به خانه‌های خود بازگشتند!

البته دانشمند لال هم هیچوقت نتوانست به آن زبان نفهمان تاریخ توضیح دهد که او واقعا ستاره را زده اما حداقل چند میلیون سال طول می‌کشد تا بتوان نابودی ستاره‌ای و خاموش شدن نورش را به عینه دید!

 بدین ترتیب بشر با ان جهل مرکب همیشگی خود برای چندمین بار و در قرون وسطای دیگری از تاریخ موفق شد زبان علم را در کمال شرمندگی درآورد و از خجالت دانشمند تاثیرگذاری دربیاید! حالا فهمیدید وجه تسمیه روز خجالت را؟!

این داستان را گفتیم تا جلوی تکرار تاریخ را بگیریم و به شما بگوییم: آسمان یعنی خسرو معتضدی و یا همان تاریخ؛ لذا هر ستاره‌ای که به شما چشمک زد سریعا جوگیر نشوید و آنرا مصادره به مطلوب و مال خود نکنید. چون چشمک مورد نظر برای کسی که در 3 میلیون سال قبل می‌زیسته، زده شده است نه به قد و بالای شاخ و شمشاد شما! حتی چشمک خود آدمها هم به یکدیگر، ممکن است به دلیل حساسیت‌های فصلی باشد نه نخ دادنو دل و قلوه گرفتن! امان از ذوق زدگی بیش از مورد نیاز بشر

حالا همه اینها را گفتیم تا این مسئله را جا بیندازیم که تلسکوپ جمیز وب قرار است تاریخ نگاری کند نه اینکه برای‌مان عکس ستاره بفرستد تا آنرا بچسبانیم بغل کامنت‌های‌مان و یا روی پیراهن فوتبالیست‌ها! اصلا با اینهمه ستاره درخشان در روی زمین آنهم از نوع چرخنده ، بختیاری و رهنما و… آیا دیگر جایی برای ستاره‌های آسمانی در روی زمین هست؟ بگذریم …

بله؛ جیمز وب با آیینه‌هایی 3 برابر بزرگتر از آیینه‌های تلسکوپ هابل  و قدرتی  100 برابر بیشتر از آن قرار است به ما بگوید یک کمی مانده به ته عالم(حدودا یکصد میلیون سال از 4.5 میلیارد سال) چه خبرها بوده. بعبارتی می‌خواهد بگوید جهان هستی بن بست است و چفت و بست دارد و خیلی هم ول و بی در و پیکر نیست. حتی ممکن است کلهم، تاریخ و تمامی استنباط‌های قبلی ما را با داده‌های جدیدش عوض کند و بشرمجبور شود در خیلی از موارد علمی تجدید نظر کرده و آنها را اصلاح کند.

اما خوشبختانه هیچ مسئولی در هیچ کشوری نیست که به پای مسئولین دلسوز ما در زمینه آپ دیت کردن مسائل علمی، برسد. آنها در جیک ثانبه خودشان را با آخرین تغییرات وفق می‌دهند! مثلا بعد از حدودا 5 ماه دیگر که اولین اطلاعات جیمز وب ارسال شد مسئولین آموزش و پروش ما که کاملا آماده به روز کردن کتب درسی هستند؛ متن دروس  را بر اساس آخرین اطلاعات ارسالی از جیمز وب مثل آب خوردن تغییر می‌دهند. مثلا سه سوته اثبات می‌کنند پدیده بیگ بنگ نوعی انفجار صلح آمیزبوده برای رفع  ظلم و کندن شر فساد از جهان هستی.البته این توضیح ضروری است که مثلا اگر حجاب‌ها شل شوند باران نمی‌آید اگر شل‌تر شوند زلزله می‌آید و اگر حسابی حجاب‌ها وا داده شوند سر و کله بیگ بنگ پیدا می‌شود و دودمان استعمارگران را (و ایضا  خودمان را!) نیست و نابود می‌کند. احتمالا جلیقه‌های انفجاری آن زمان این ریختی و با این شدت و حدت بوده! جلیقه هم جلیقه‌های قدیم!  در ادامه هم؛ مسئولین دلسوز شواهدی مبنی بر این موضوع بدست می آورند که مردم لنگ‌پوش آنزمان غذا نمی‌خوردند و اگر هم می‌خوردند یک وعده می‌خوردند و آن یک وعده را هم فقط اشکنه می‌خوردند! یکی از ماموریت‌های دیگر جیمز وب کشف کره‌ای دیگر با شکل و شمایل زمین خودمان است تا پس از کشف آن کره به دست مسئولین ما سپرده شود تا با گشت‌های ارشاد فضایی، آنها را به شکل صلح آمیز به راه راست خودشان رهنمون سازند.  

به امید رسیدن هر مسئولی به نقطه لاگرانژ برای تعادل بیشتر! همچنین همانطور که قرار است جیمز وب با شایسته سالاری جانشین هابل شود (ونه جایگزین) آرزو می کنیم این مورد در کشور ما هم اجرایی شود. فقط آرزو کردیم و آرزو بر هیچ فردی که در فضا سیر می کند عیب نیست!           


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.