چرا دیگر شیر درنده سیرجان نای راه رفتن ندارد؟طی چندروز اخیر به علت شرایط ۲ حیوان حیات‌وحش در استان کرمان، بازتاب های رسانه ای زیادی ایجاد شد؛ یکی شیر پیر باغ وحش سیرجان که تنها بازمانده این باغ وحش پس از شیوع کرونا خوانده می‌شود و دیگری یک قلاده پلنگ که پس از ورود به بخش ماهان شهرستان کرمان توسط کارگران یک گاوداری مورد آسیب قرار گرفت و در نهایت نیز تلف شد.

تصاویر مربوط به این ۲ حیوان؛ شرایط بی حالی و ضعف شیر سیرجان و نیز صدمه هایی که با بیل به پلنگ زده شده بود در فضای مجازی بسیاری از شهروندان را آزرد و بازتاب های وسیعی بین مردم داشت.

پلنگ ۱۰ ساله که با عنوان ماهانا شناخته شده است باوجود اقدام کارشناسان محیط زیست و تلاش دامپزشکان برای نجات این حیوان تلف شد.

مورد دیگر به سیرجان باز می‌گشت و انتشار فیلمی از شرایط نامناسب تنها شیر باغ وحش این شهرستان که ادعا شده بود به علت نرسیدن غذا و رسیدگی نشدن، حیوان در شرایط نامناسبی قرار گرفته. در لابه لای اخبار مربوط به این موضوع همان روزها حتی اعلام شده بود که صاحب باغ وحش متواری است که تکذیب شد؛ حال آنکه بعد از انتشار این فیلم متولیان، خبرهایی را اعلام و شرح حال شیر را نیز بیان کردند.

چرایی انتقال نیافتن شیر

در شرایطی که گفته شده بود شیر باید برای رسیدگی به قرنطینه اداره کل حفاظت از محیط زیست استان کرمان انتقال یابد، خبرنگار ایرنا پیگیر این موضوع شد تا آخرین وضعیت این حیوان را جویا شود

مرجان شاکری مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمان روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در این مورد ضمن تشریح آخرین وضعیت این حیوان مسائل پیش آمده برای آن و باغ وحش را نیز تشریح و تاکید کرد که انتقال شیر بدون بیهوشی میسر نیست و از آنجا که بیهوشی نیز باتوجه به کهولت سن آن ریسک بالایی دارد لذا محیط زیست فعلا در همان محل باغ وحش سیرجان، تغذیه آن را تامین می کند.

وی در عین حال گفت که به علت شرایط خاص این شیر که امکان بیهوشی نیز ندارد، فعلا در حال تغذیه آن در محل باغ وحش هستیم اما همزمان رایزنی با مراجع ذیصلاح و کارشناسان به منظور اخذ بهترین تصمیم درباره آن جریان دارد.

ضعیف شدن شیر طبیعی است

مدیرکل حفاظت از محیط زیست کرمان در تشریح وضعیت این شیر گفت: این شیر جزو شیرهای پیر باغ وحش محسوب می شود و ضعیف شدن آن نیز پدیده‌ای کاملا طبیعی است. 

شاکری با اشاره به موضوع مطرح شده درباره انتقال شیر از باغ وحش سیرجان گفت: انتقال این حیوان به دلیل اینکه سن بالایی دارد همراه با ریسک خواهد بود و احتمال اینکه بعد از بیهوشی تلف شود زیاد است لذا به همین دلیل در همان محل باغ وحش، محیط زیست تغذیه این حیوان را تامین می کند. 

وی با بیان اینکه این حیوان توسط شخصی که باغ وحش تاسیس کرده از شهرداری خریداری شده است گفت: این شیر جزو شیرهای پیر باغ وحش محسوب می شود.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمان با اشاره به برخی ادعاهای مطرح شده در فضای مجازی مرتبط با باغ وحش و شرایط این شیر تصریح کرد: صاحب باغ‌وحش هم آدم جنایتکاری نبوده که به گونه تحت اختیار، غذا ندهد که این حیوان تلف شود.

وی ادامه داد: بعد از شرایط کرونا بازدیدکنندگان باغ وحش کم شده اند و علی‌الظاهر تامین هزینه نگهداری حیوانات برای وی نیز سخت و هزینه‌بر بوده است.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمان با اشاره به اینکه مکمل های غذایی و تغذیه اکنون برای حیوان از سوی محیط زیست تامین و حالش هم به نسبت بهتر شده است، گفت: این شیر بالغ سن بالایی دارد و مرگ حیوانات در سنین بالا نیز امری طبیعی است؛ این حیوان در طبیعت سن کمتری دارد و در باغ وحش به دلیل تغذیه مناسب و مکمل های غذایی عمر بیشتری می کند. 

بدون اطلاع قضاوت نشود

وی با اشاره به اینکه مردم باید سطح آگاهی های عمومی خود را در این زمینه ها افزایش دهند گفت: انتقادهای مردمی باید منصفانه و مبتنی بر واقعیات باشد؛ حیوانی که در باغ وحش نگهداری می شود از تغذیه مناسبی برخوردار است و به همین دلیل عمر بیشتری در اسارت خواهد داشت.

شاکری تصریح کرد: اگر در فیلم منتشره ضعف شیر مشاهده می شود دلیل بر نداشتن غذا نیست بلکه به دلیل مشکلات دندانی، این شیر پیر امکان تغذیه از هر گونه گوشت ندارد و باید غذای لطیفی در اختیارش قرار گیرد.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمان گفت: اینک با توجه به‌ تغییر در رویه تغذیه و استفاده از مکمل های غذایی، حال این شیر البته نسبت به آن روزی که فیلم از این حیوان در فضای مجازی منتشر شد بسیار بهتر است. 

قبلا درباره باغ وحش تذکر داده بودیم

شاکری در عین حال افزود: محیط زیست یک ماه قبل از انتشار این فیلم در فضای مجازی به مسئول باغ وحش به دلیل نداشتن شرایط استاندارد باغ وحش تذکر داده بود که باغ وحش را تعطیل کند. 

پای صحبت صاحب باغ‌وحش

این درحالی است که صاحب باغ وحش سیرجان سن این شیر را ۲۵ سال و پیرترین شیر جهان می داند و می گوید سن معمول شیرها ۱۸ سال است لذا نگهداری آن هم تابع شرایط خاصی قرار گرفته؛ ضمن اینکه بعد از شیوع کرونا و کاهش مراجعان برای دیدن باغ وحش، همه حیوانات و پرندگان تحویل محیط زیست شده اند و آنها این شیر باقی مانده است.

کوروش دری مسئول باغ وحش سیرجان نیز چندی پیش در گفت وگو با خبرنگار ایرنا مستقر در این شهرستان گفت: سال ۱۳۹۳ با هزینه ۲۰ میلیارد ریالی سرمایه گذاری بخش خصوصی این باغ وحش در ۲۵ کیلومتری محور سیرجان -کرمان به بهره برداری رسید و در زمان افتتاح بیش از ۷۰ نوع پرنده و حیوان در آن نگهداری می کردیم.

وی افزود: طی سال های متمادی این روند بخوبی پیش می رفت که پس از شیوع بیماری کرونا و نبود درآمد، بازدید کننده و تعطیلی باغ وحش، حیوانات تحویل محیط زیست و رهاسازی شدند اما تنها حیوان باقیمانده یک قلاده شیر پیر با سن ۲۵ سال را نگهداری می کنیم که هیچ بیماری ندارد اما این شیر کهولت سن دارد و این در حالی است که سن طبیعی شیر ۱۸ سال است.

دری عنوان کرد: باغ وحش به علت شرایط پیش آمده تقریبا مخروبه شده و برخی امکانات آن هم توسط سارقان به سرقت رفته است.

وی گفته بود که در هماهنگی با کارشناسان محیط زیست قرار است درباره شرایط شیر تصمیم گیری شود.

شهرستان سیرجان در ۱۷۵ کیلومتری غرب مرکز استان کرمان قرار دارد.

بیشتر بخوانید:

ابتذال در حمایت از حیوانات؛ بررسی باورهای غلط درباره حیوانات رهاشده

زورآزمایی کارگران گاوداری با توله پلنگ

47231


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.